Janowiec

Janowiec to piękna, historyczna miejscowość z ciekawą zabudową, leżąca w województwie lubelskim, nad rzeką Wisłą, niedaleko Puław i Nałęczowa. Po drugiej stronie rzeki rozciąga się słynny Kazimierz Dolny, z którym Janowiec łączy przeprawa promowa. Historycznie położony jest w Małopolsce, w ziemi sandomierskiej. Janowiec uzyskał lokację miejską w 1537 roku, zdegradowany w 1869 roku. Miasto w powiecie radomskim w województwie sandomierskim w XVI wieku było własnością kasztelana lubelskiego Andrzeja Firleja. Do 1954 roku siedziba gminy Oblasy.

 

Historia

Janowiec założył w I połowie XVI wieku Piotr Firlej – starosta lubelski i kazimierski, który wybudował tu wspaniały, potężny zamek. Miejscowość, która istniała już wcześniej pod nazwą Syrokomla, otrzymała prawa miejskie w 1537 roku, na podstawie przywileju króla Zygmunta Starego. Niestety gdzieś po drodze Janowiec utracił prawa miejskie i stracił na znaczeniu. Dziś słynie z jedynego w Polsce zamku w paski.

 

Zabytki

  • Zamek w Janowcu, ul. Zamkowa – okazałe ruiny pięknego zamku z XVI wieku, obecnie Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym
  • Zespół dworski złożony z kilku budynków przeniesionych z terenów Lubelszczyzny, stanowiący mały skansen
  • Kościół Św. Stanisława Biskupa, Rynek, ul. Kościelna – piękny kościół, którego początki sięgają XIV wieku

 

Gdzie znaleźć atrakcję


Źródło: polskieszlaki.pl